Odkud se vlastně vzaly plyšové hračky


První výrobky, které připomínaly panenky a zvířátka, se začaly vyrábět na počátku průmyslové revoluce. Šlo zprvu o textilní loutky vycpávané senem nebo slámou, bavlněnými vlákny, anebo zralými fazolemi. Plyšové hračky se na trhu objevily až mnohem později, až na počátku dvacátého století.

objímání medvídků

Medvídek Teddy

Jistě vám není neznámá filmová role Rowana Atkinsona o neuvěřitelném nešikovi panu Beanovi. Jeho společníkem je medvídek Teddy. Toto jméno pro medvědího plyšáka souvisí s prezidentem Theodorem Rooseveltem, který zastřelil nemocného medvěda, aby jej uchránil před dlouhým umíráním. Epizoda s medvědem se pak objevila v novinách a toho využil jistý pan Michtom, který začal s výrobou plyšových medvídků pojmenovaných zkráceně jako „Teddy“. Ve Velké Británii je toto jméno pro medvěda typické, proto i pan Bean nemohl svého plyšového přítele pojmenovat jinak.

Éra mončičáků

Mončičák je hračka původem z Japonska, je pro ni typické, že nelze přesně určit, čemu se podobá. Je to zkrátka plyšové zvířátko podobné opičce, medvídkovi, pejskovi, nebo lišce. Jejím typickým rysem je cucající palec, který lze zastrčit do otvoru v gumové tlamičce. Éra mončičáků začala svou pouť v roce 1985 i v bývalém Československu a největšímu úspěchu se těšila v roce 1987, kdy byla zvířátka běžně dostupná v prodejní síti hraček.
měkké hračky

Kteří plyšáci se dnes nejvíce prodávají

Krteček s kapsami vítězí – v současné době se největšímu úspěchu těší krteček. Je zároveň nejoblíbenější večerníčkovou postavičkou a v plyšové podobě nemá konkurenci. Oblíbení jsou rovněž i ostatní večerníčkoví hrdinové, kteří se zrodili již za socialismu, např. Maxipes Fík, Bob a Bobek a Křemílek a Vochomůrka.

Valentýn – svátek zamilovaných, který se do Evropy rozšířil ze zámoří a nevyhnul se ani Česku, se projeví na zvýšených tržbách ve formě plyšových srdíček. Srdíčka se přitom v průběhu roku téměř neprodávají.

Vánoce – před Vánocemi je velký zájem hlavně o zvířátka, jako jsou kočky, pejsci a medvídci. Přesto jejich počet nepřevyšuje oblíbeného krtečka.