Přehřátí zvířat může být velmi nebezpečné


Všichni domácí mazlíčci, které si s láskou pořizujeme, nemají, jako člověk, schopnost ochlazovat povrch těla pocením. Jakmile vzrůstá teplota prostředí, ve kterém se pohybují, musí se ochlazovat zrychleným dýcháním, které umožňuje odpařování vody z dýchacích cest. Značný problém nastává v případě, kdy je teplota vzduchu velmi vysoká a převyšuje teplotu tělesnou. Tehdy přestává ochlazování zrychleným dýcháním účinkovat a zvířeti hrozí přehřátí organismu. Jedná se o velmi nebezpečný stav, který jej ohrožuje na životě. Přehřátí můžeme definovat jako stav, kdy tělesná teplota zvířete stoupá, i když nejde o projev horečnatého onemocnění nebo zánětu.
malé štěně

Psi ani kočky se nepotí, jako lidé

U psů se přehřátí projeví, jakmile jejich tělesná teplota překročí hodnotu 39°C. Zrychlí se srdeční puls, zvíře sliní, je dehydrované a znatelně zneklidní. Při tělesné teplotě 41°C je pes již ohrožen na životě, je apatický, může zvracet nebo mít průjem a vše je provázeno poruchou srážlivosti krve. Následuje bezvědomí, křeče, selhání vnitřních orgánů a smrt.
mourovatá kočka

Přehřáté zvíře vždy po ošetření transportujte k veterináři

Přehřátím jsou ohrožena více dlouhosrstá plemena a psi, kteří mají kratší čenich. To však neznamená, že jsou vůči přehřátí některá plemena naprosto odolná. Postižené zvíře co nejrychleji umístíme do chladné (klimatizované) místnosti, můžeme jej ochladit koupelí ve vlažné vodě (ne studené, aby nedošlo k šoku). Pomáhá i ventilátor. Psovi také zajistíme dostatek pitné vlažné vody s trochou soli, jedná se o slabší iontový nápoj. Každé zvíře, které se dostalo do stavu přehřátí, a jehož tělesná teplota přesáhla 39°C, je nutné bezpodmínečně dopravit k veterináři. Musí totiž dostat kapačku, aby se co nejrychleji překonala dehydratace, zároveň je třeba monitorovat srdeční činnost, poruchy srážlivosti krve a s určitým zpožděním může nastat i selhávání ledvin.
německá ovčák venku

Přehřát se Vám může i kočka, která je ovšem o něco odolnější, než pes. Na přehřátí jsou však velmi citlivé činčily, morčata a králíci. Nezapomínejte také na to, že stará, nemocná a zejména vystresovaná zvířata se přehřívají rychleji, a že transport k veterináři byste měli zajistit v co nejkratším čase a pokud možno autem s klimatizací.