Bazénové vysavače jsou nezbytnou součástí příslušenství


Většina venkovních bazénů je v České republice využívána pouze v omezené koupací sezóně. Ta se v závislosti na volbě příslušenství a využívání ohřevu vody může měnit. Nejčastěji bývá v letních měsících od června do září, jestliže jsou součástí bazénu i tepelná čerpadla, ta sezónu mohou prodloužit o několik měsíců. Zpravidla však od listopadu do března jsou nádrže zazimovány.

bazén

Před započetím koupací sezony

Jak si počínat před prvním znovuuvedením do provozu po zimě?
Nejprve je nutné pečlivě zbavit celou nádrž od nánosu prachu, kalů a usazenin na stěnách, na dně a také v přechodových žlábcích. Jde především o organický materiál plný mikroorganismů a u tvrdší vody o vodní kámen. Používáme k tomu pouze speciální přípravky, které nejsou abrazivní a podobně agresivní vůči korpusu bazénu.

Následně dopustíme vodu do normální výše hladiny a zkontrolujeme, případně upravíme její pH na hodnotu 7,1 – 7,5 a uvedeme do provozu filtraci. Ta by měla být v průběhu zimy uschována uvnitř domu v teple, stejně tak čerpadlo, hadice, spojky a další příslušenství. Filtraci necháme v provozu přibližně 8 hodin a usazeniny na dně odsajeme bazénovými vysavači.
Nasadíme bazénovou chemii, podle uvážení buď chlorové tablety pro běžný provoz nebo chlor shock, případně solinizátor s využitím mořské soli. První koupel je možné provést až po 8 – 12 hodinách, zároveň kontrolujeme pH a jestliže se objeví mléčný zákal s jemných nečistot, což je poměrně častý jev, nasadíme tzv.vločkovač. Ten bude jemný kal shlukovat do větších částic, které se pak usadí ve filtrační patroně.

kapka

Po aplikaci vločkovačů a odfiltrování nečistot je vhodné aplikovat i tzv. oxidační činidla. Jsou to speciální přípravky na principu aktivního kyslíku, jehož oxidační proces bezpečně likviduje zbytky organických patogenů.