V dětství většina z nás ukládala měsíční kapesné do pokladničky. Někteří peníze utratili hned, jiní si dokázali trpělivě spořit. Kdo měl v té době pokladničku s otevíráním stál před volbou, jestli utratit nebo ušetřit. Ti, kteří by museli otevřít pouze s kladívkem v ruce neměli jinou volbu než si peníze schovat, než se pokladnička naplní.
Pokladnička stále žije
Báječné na pokladničkách je že se prodávají stále. Rozdíl je však v typech. Máme pokladničky na klíčky, z plastu, porcelánu ale i ze dřeva. Pokladničky s vtipnými nápisy, velké, malé nebo obřích rozměrů. Sehnat pokladničku lze v hračkářství, hypermarketech v obchodech s domácími potřebami a samozřejmě také na internetu.
Korunka po korunce
Spořit lze malé částky jednou za čas nebo v pravidelných intervalech si peníze ukládat. V některých domácnostech je pokladnička prostředek k vybírání peněz třeba za sprostá slova. Taková rodina si určí pravidla, aby každý člen domácnosti za vyřčené sprosté slovo vhodil do pokladničky určenou minci. Ukládání do pokladničky může za rok přinést příjemné překvapení kdy zjistíme, že jsme za celý rok našetřili na rychlovarnou konvici, rodinný výlet do ZOO ale v případě větších částek třeba i na novou televizi. Je na nás samotných, jaký si dáme cíl spoření.
Naučí disciplíně
Pro toho, kdo neumí ušetřit za měsíc ani korunu je ideální pokladnička do které se člověk bez klíčku nedostane. Dotyčný pak může klíček dát k hlídání zodpovědnému členu domácnosti, aby neměl nutkání pokladničku otevřít dřív, než si předsevzal.
Pro zábavu
Tu a tam se nám může podařit sebrat na chodníku drobnou minci nebo objevit zakutálenou korunu pod gaučem u které nevíme komu patří. Za rok nás může příjemně překvapit kolik jsme tímto způsobem naspořili a můžeme z toho udělat zábavu a soutěžit tak s přáteli o prvenství.