Úskalí nakupování zboží na internetu


Pravděpodobně každý z nás již prostřednictvím internetu pořizoval zboží. Jedná se skutečně o značně efektivní způsob, jak si obstarat danou věc. Lidí, kteří míří do kamenných prodejen neustále ubývá. Přesvědčivých důvodů hovořících v prospěch e-shopů je totiž hned několik.
prodej online

Lze zmínit:

· rychlé dodání, zpravidla v rozmezí jednoho až tří dnů
· možnost provedení nákupu v pohodlí domova v jakoukoliv denní či noční hodinu
· široký výběr sortimentu a jeho přehledné řazení
· mnohdy nižší cena
· možnost využití srovnávače cen a další.

Shrneme-li tedy výhody obchodů na internetu je jasné, odkud pramení jejich neustále narůstající popularita a rozšiřující se pole působnosti. Důležité je však brát v potaz i možná rizika a nevýhody takovéhoto nakupování. Dozajista se je nevyplatí podcenit a stejně jako všude jinde na internetu, i v tomto případě je obezřetnost klíčová.

Působí podezřele?


Je důležité uvědomit si, že elektronické obchody získávají naše osobní údaje, které mohou být mnohdy citlivé. V případě platby přes internet pak zadáváme i údaje kreditní karty, je proto skutečně nezbytné ověřovat si důvěryhodnost jednotlivých e-shopů a zjišťovat, nakolik byli přecházející zákazníci spokojeni. Chybí-li potřebné reference, pak je zřejmě něco v nepořádku. Ke snazší orientaci může také napomoct i celá řada certifikátů a osvědčení. Vlastní-li daný e-shop nějaký, dozajista jej umístí na přehledné místo.

Ačkoliv se snažíme nakupovat zboží co nejlevněji, je-li cena až nepřirozeně nízká, dost možná se jedná o podvodné stránky. Zkontrolovat můžete i dobu registrace elektronického obchodu a zda není příliš krátká.
nákup přes mobil
Dalším rizikem je skutečnost, že ne vždy daný produkt dorazí, případně bude zaměněn či jinak poškozen. V takovýchto chvílích je nezbytné kontaktovat daný obchod, přičemž již dříve byste si měli ověřit, zda má na stránkách uvedené potřebné kontaktní údaje, které musí být zároveň funkčními. Není-li tomu tak, pak daný e-shop vzbuzuje podezření a nedůvěru a vy byste se mu měli vyhnout.

Nejen na internetu se vám obezřetnost vyplatí, postupujte tedy opatrně.