Pochoutka z Jižní Ameriky


Para ořech je v plodu uložený v tobolce většinou v množství 12 až 22 kusů semen. Pod tvrdou skořápkou se nachází bělavé a velice chutné jádro, které vyhledávají lidé z celého světa. Nejčastěji se tento strom v přírodě vyskytuje v tropických deštných pralesích. Většina úrody je sklízená z divoce rostoucích stromů a plody sbírají místní domorodci, pro které je prodej jeden z mála možných příjmů. Celé tobolky v době zralosti ze stromu opadávají, a tak je stačí jen pohotově sbírat. Konkurence je veliká, protože semena jsou oblíbenou potravou mnoha živočichů.

mix oříšků

Jádra para ořechů jsou díky obsahu tuku, který tvoří až 70% jádra, velmi výživnou potravinou, a navíc obsahují řadu vitamínů a minerálních látek. Z části sklizně se lisuje olej, který je velice žádaný v kosmetickém průmyslu.

Para ořechy se pro distribuci do světa nechávají v obalu (skořápce), protože díky velkému podílu tuku mají vyloupaná jádra tendenci brzy žluknout. Proto se nejčastěji ze skořápky dostanou až u konečného spotřebitele.

salát s oříšky

Tyto ořechy by si lidé měli dopřát hlavně kvůli selenu, který není obsažený v potravinách až tak často a lidský organismus ho potřebuje. Hlavně kuřáci by měli na příjem selenu dbát, neboť jim pomůže vyčistit tělo od části škodlivých látek, které si do těla s kouřením vpravují. Navíc k uspokojení naší potřeby stačí denně sníst pouhých 6 ořechů a máme dostatečnou denní dávku selenu v těle. Zpozornět by měli i labužníci, kteří si rádi pochutnávají na rybách lovených v divokých vodách. Ty obsahují často především rtuť. Právě konzumace produktů obsahujících selen pomůže rtuť z těla odstranit. Smutné je, že i častá konzumace tolik oblíbeného tuňáka je kvůli obsahu rtuti riziková.

Konzumací para ořechů prospějete i štítné žláze, snížíte si hladinu špatného cholesterolu, posílíte imunitní systém, zamezíte tvorbě krevních sraženin a mužům je pojídání para ořechů doporučováno kvůli zkvalitnění spermatu pro snadnější početí.