Cestovní minimalismus aneb vyhoď zbytečnosti a dej prostor zážitkům


Určitě se Vám už někdy stalo, že i přes Vaši veškerou výbavu stál Váš výlet nakonec za starou belu. Divili jste se někdy jak je možné, že i když jste se nemuseli starat o koupi náplastí nebo laku na vlasy, proč jste se nakonec vrátili otrávení a naštvaní? Možná právě proto.
Ne nadarmo se totiž říká, že čím lehčí máš batoh, tím lehčí je hlava. Protože pokud chcete ze svého zaslouženého výletu vytěžit maximum, nemělo by Vaše zavazadlo vážit víc než pár kilo. Vše se pak samozřejmě odvíjí od náročnosti a také délky dobrodružství. Co by tedy měl obsahovat Váš batůžek, aby Vás nic nepřekvapilo, a přesto jste si všechno náležitě užili?
dívka v krajině
Základní cestovní výbava by se tedy měla skládat pouze z:
1)      3 triček (krátký rukáv, dlouhý rukáv, tílko)
2)      2 kalhot (krátké, dlouhé),
3)      1 náhradních bot
4)      mikiny
5)      kartáčku
6)      mýdla
7)      hřebenu
8)      ručníku
9)      náplastí
10)  léků
11)  zábavy
 věci na cesty
Věřte tomu nebo ne, víc toho prostě nepotřebujete. Pokud se jedná o oblečení, buďte nekompromisní a berte si skutečně jen to, co budete opravdu potřebovat.
Vše samozřejmě přizpůsobujte délce pobytu, prostředí a teplotám. Především dámy by se pak rozhodně měly odpoutat od pokušení brát si pět párů bot a podobně. Základní balíček Vám na výměnu stačí a pokud něco ušpiníte, jistě najdete způsob, jak si vyprat.
S kosmetickými pomůckami je to stejné. Rozhodně s sebou nemusíte vláčet patnáct produktů na obličej a deset na vlasy. Výlet je přeci o Vás, ne o tom, jak vypadáte. Zjednodušte proto svou rutinu: osprchujte se (i přes všeobecné pohoršení můžete jeden produkt použít jak na tělo a vlasy, tak i na obličej), učešte se a vyčistěte si zuby. Víc toho skutečně nepotřebujete. Pokud opravdu musíte, dejte si do jedné kapsy řasenku, do druhé balzám na rty. Ale to je vše. A co Vy víte, možná se Vám dokonce ta jednoduchost zalíbí.
No a pak samozřejmě prostředky první pomoci. Berte jen to, o čem naprosto jistě víte, že užijete. Bolí Vás často hlava? Prášky na migrénu. Máte problém s puchýři a odřeninami? Náplasti. Nic víc. Vykašlete se na Vaše masážní olejíčky, zvlhčovače rukou atd. Však ono se to na těch pár dnů nezblázní. Pokud bude něco naléhavého, vždy přece můžete věci dokupovat.
A nakonec zábava. Knížka pro dlouhou chvíli při čekání na autobus. Karty na dlouhé táhlé večery. Deník, kam si píšete zážitky z cest. Foťák. Zkrátka něco, co Vás při volném času rozptýlí.
Zdá se Vám to nemyslitelné, ale brzy zjistíte, že toho pro spokojenou dovolenou mnoho nepotřebujete. Batoh bude lehčí, Vy nebudete svou mysl přesouvat na bolavá záda nebo nohy, a najednou zjistíte, že kolem Vás je tolik nádherných věcí k objevení. Stačí věci jen trochu zjednodušit.