Pečem pecen a jiné pečivo


Jistě všichni znáte vůni čerstvého pečiva, když přijdete do pekárny koupit si bochník. A teď si představte, že vám to takhle bude vonět doma! Pečení kváskového chleba není zrovna jednoduché, minimálně v začátcích ne. Ale pokud se do toho pustíte, pak vězte, že kupovaný chleba už vám rozhodně stačit nebude. Co budete k pečení potřebovat? Žitnou mouku, pšeničnou chlebovou mouku, kvásek, kmín, sůl, chlebové koření, vodu (nebo pivo, kefír, kyšku, syrovátku) mísu na zadělávání těsta, vařečku, ošatku, plech a troubu.
kousky chleba
Sežeňte si kvásek
Kvásek si můžete buď založit sami, nebo si ho můžete ve svém okolí od někoho vzít. Pokud začínáte, doporučuji tu druhou variantu. Zakládání kvásku je totiž poměrně složité a hlavně zdlouhavé. Takže si ho vážně od někoho vyproste.
Zadělejte rozkvas
Rozkvas se dělá 12 hodin před zaděláváním chleba. Dělá se tak, že smícháte žitnou mouku s vodou a se lžičkou vašeho kvásku. Tohle necháte 10 – 12 hodin kvasit a poté od něj zase lžičku odeberte a schovejte do ledničky.
Zadělejte těsto
Do mísy dejte rozkvas a přidejte ostatní suroviny dle receptu. Těsto na chleba je potřebné pořádně zadělat a zapracovat všechnu mouku. Bude vám to trvat asi 10 – 15 minut. Rozhodně to není dobré uspěchat, těsto se musí pořádně propracovat.
ošatky s pečivem
Kynutí
Těsto kyne asi 2,5 – 3 hodiny dle toho, jak silný je kvásek a jak je doma teplo. Kynutí také není radno uspěchat. Chléb kyne 2x, poprvé pouze těsto a poté stočený v ošatce, přibližně stejnou dobu.
Pečení
Je potřeba opravdu pořádně rozpálit troubu! Na 250°C a nechat nahřát aspoň 15 – 20 minut i s plechem. Poté na horký plech vyklopíte chleba a rychle dáte do zapařené trouby. Pečete 10 minut a poté snížíte teplotu 30 minut. Po upečení by měl chleba na poklepání znít dutě.
Užitečné stránky
V předchozím článku je popsáno pouze obecně pečení chleba bez receptu, více o pečení chleba a recepty najdete samozřejmě na internetu a to především na moderních blozích a ve skupinách na facebooku.