Jak v dětech rozvíjet kreativitu již od narození


Kreativita je v našem životě velice důležitá, pokud chcete, aby bylo vaše dítě kreativní i v životě, pak jej v tom musíte podporovat a ne mu v tom bránit. Samozřejmě všechno má své meze ale kreativita je svobodné uvažování, uvolnění, prosazování svých názorů, předvádění myšlenek, emocí a prosazování sama sebe. Už nezáleží na tom, jaký obor bude dotyčný jednou dělat, kreativita se totiž hodí v každém oboru.

dítě kreslí

Kojenec do jednoho roku

Asi si říkáte, že tady není co rozvíjet. Je ale potřeba dítě obklopit těmi správnými hračkami a zařídit, aby jich dítě nemělo kolem sebe zase moc. Výborné jsou černobílé obrázky, které děti vnímají jako první a postupně přidávat barvy. Snažte se co nejvíce omezit pestrobarevné plastové hračky, které dítě odlákají od všeho ostatního.
kreslené květiny a ruka

Od batolete výše

Pokud chcete dítě opravdu podporovat v rozvoji kreativity a chcete to svěřit do rukou odborníků, pak si pořádně projděte nabídku kurzů. Ne všechny totiž splňují právě rozvoj kreativity. Hledejte spíše kroužky a zájmové aktivity, kde mají originální neotřelé nápady, jiný přístup a děti do ničeho nenutí.

Doma můžete rozvíjet kreativitu různě. Samozřejmě můžete využít různé výtvarné techniky, především u dětí kolem dvou let. Děti rády malují třeba křídami, fixy, pastelkami, prostě čímkoli, co jde někam zanechat stopy. K samotnému tréninku sebeprosazování a kreativity přistupte mezi třetím až šestým rokem.
žárovka duhová
To jsou totiž v tomto ohledu ty nejdůležitější roky. Kreativitu spojujeme hlavně s uměleckými činnostmi, ale kreativita je důležitá především v myšlení. Dávejte dítěti možnosti, nechte jej, aby mělo možnost se samo rozhodnout, donuťte dítě, aby se nad věcmi zamýšlelo, ptalo se proč a přemýšlelo i nad tím, jak pokračovat. Kreativní myšlení totiž nepřijde samo, dítě k němu musí být vedeno a podporováno v něm. Ano možná bude vaše dítě kreativnější i ve vymýšlení si, nebo v odmlouvání ale i to k tomu bohužel patří.