Efektivní uspávání dítěte


Novorozenec spí téměř nonstop. Čím však dítě roste, prodlužuje se jeho doba bdění a spánek se nám zkracuje. Kolem jednoho roku se spaní vyeliminuje na jedno přes den, zpravidla po obědě a jedno spaní v noci.
Když je dítě unavené, většinou zlobí, pláče, vymýšlí hlouposti, ale spát ne a ne. Násilím se zatím nic rozumně nevyřešilo. Takže, co dělat, abychom naše dítě uspali v pohodě?
spící holčička
Ať už jde o odpolední, nebo večerní spánek, vždy bychom měli u dítěte sledovat známky únavy. Pokud unaveno není, zřejmě jej neuspíme. Pozor však na takzvané přetažení dítěte, kdy je únava už natolik velká, že dítě funguje jakoby na záložní zdroj a usnout se mu také nedaří.
Odhadnout správný časje tedy velmi důležité. Před spaním bychom dítě neměli příliš zahlcovat dojmy, tedy žádné hry na honěnou, na schovávanou a zbytečné dovádění. Také sledování televize není úplně vhodné.
Kojené dětijsou fenoménem v případě usínání. I když to odborníci z řad lékařů nevidí rádi, kojené děti nejefektivněji usínají právě při pití mléka. Tedy u matčina prsu. Spousta maminek nedbá na připomínky lékařů a poslouchá svůj zdravý rozum, který jí říká, že toto je nejlepší jak pro dítě, tak pro ni. Lékaři však oponují, že dítě si musí zvykat usínat samo a bude s tím do budoucna problém.
Pohádky a ukolébavkybývají u dětí efektivním uspávacím prostředkem. Dítě na monotónní hlas rodiče reaguje dobře, ať už je mu něco čteno, nebo zpíváno. Vyhovuje mu také, když si rodič lehne vedle něj do postele, nebo jej alespoň drží za ruku. Blízkost je pro ně během usínání velmi důležitá. Spousta dětí také potřebuje k usínání třeba oblíbenou plyšovou hračku, nebo třeba dudlík.
holčička s plyšákem
Důvěra a vysvětlenímohou být u notorických nespavců, kteří neustále utíkají z postýlky a rodiče jsou již na pokraji sil a nervového výbuchu, také řešením. Někdy stačí klidně dítěti vysvětlit, že i maminka si potřebuje odpočinout a že by bylo vhodné, aby se dítě pokusilo usnout. Nejde zde o žádné vydírání, nebo vyhrožování. Děti často pochopí, co po nich chceme a mnohdy nás překvapí, jak je tato metoda jednoduchá.
Pro spaní ať už denní, nebo noční, potřebují děti také vhodné podmínky, ideální je vyvětraná místnost se správnou teplotou, pohodlná postýlka, klid a přítmí.